понедельник, 21 марта 2016 г.

Презентація Вінницької області «Подорож мальовничою Вінниччиною»

Фестиваль «Моя Україна»
Презентація Вінницької області
«Подорож мальовничою Вінниччиною»

україна, вінницька область, пам'ятки вінничини, що подивитись вінницька область, подорожі україною, подорож вінницька область, цікаві факти вінницька область


Звучить мелодія «Колядка дзвіночків» («Сarol of the bells»)
.


1. Ведуча
                 «Щедрик, щедрик, щедрівочка,
    Прилетіла ластівочка,
                 Стала собі щебетати,
                   Господаря викликати…»
Український «Щедрик» в останні десятиліття поширився у світі як одна з найпопулярніших новорічних мелодій під назвою «Колядка дзвіночків» («Сarol of the bells»).
Від початку свого існування пісня прикрашала побут українських селян. А 1914 року розпочинається її «зірковий шлях» завдяки  М. Леонтовичу, який створив її найкращу хорову обробку. Пізніше ця пісня зазвучала в США та Канаді завдяки українському композитору та диригенту Олександру Кошицю. Сьогодні пісня, автором якої є український композитор, уродженець Вінниччини, М.Леонтович, конкурує за звання «планетарного» гімну. Зіркова фортуна приготувала для «Щедрика» культурний маршрут: український сільський побут – європейське академічне музичне середовище – американська пісенна культура – джаз – Голлівуд.


україна, вінницька область, пам'ятки вінничини, що подивитись вінницька область, подорожі україною, подорож вінницька область, цікаві факти вінницька область

2. Ведучий
Сьогодні нам українцям є чим пишатися слід лише нагадати світові про наші культурні бренди, в яких архаїка проростає в сучасність безсмертними дзвонами.
Історія Вінниччини – це сувій легенд і переказів, ратна і трудова слава, традиції і духовні скарби. Ми запрошуємо Вас у віртуальну подорож мальовничим Поділлям, Вінницькою областю.

Сценка 
На сцену виходять учні, які обговорюють майбутню подорож.
1 учень
- Слухайте, а давайте на канікулах поїдемо на екскурсію по Вінниччині?
2 учень
- Це цікаво, а що ми знаємо про цю область? Що там можна подивитися?
3 учень
- Я знаю, що там є скельний дохристиянський храм. Давайте складемо план подорожі.
4 учень
- А ще треба знайти цікаву інформацію. Я чув, що там є долина ірисів і музей витинанки.
5 учень
- А ще там можна подивитися фантастичне лазерне шоу музичного фонтану, який побудували на річці.
6 учень
- А я знаю, що там є унікальний геологічний об’єкт. Тоді почнемо збирати інформацію?
1 учень
- Ох, ні, це треба в бібліотеку йти, щось шукати….
2 учень
- Для чого нам кудись йти, якщо в руках є мобільний. Треба пошукати інформацію в неті.


Учні дістають мобільні і починають шукати інформацію. Перший підходить до проектної дошки зі слайдом карти Вінниччини

1 учень (учень біля карти)
Вінницька область – область у Центральній Україні. Давня історія Вінниччини розповідає про те, що з ХІІ ст. північна частина сучасної Вінниччини входила до так званої Болохівської землі. В часи монголо-татарської навали вперше з’являється назва Поділля. З 1914 року Вінниця стає адміністративним центром Подільської губернії. У 1923 році місто стає центром округу, а з 27 лютого 1932 року стає адміністративним центром утвореної Вінницької області.
Розташована на правобережжі Дніпра в межах Придніпровської та Подільської височин. Має найбільше сусідніх областей серед всіх областей країни. На заході межує з Чернівецькою та Хмельницькою, на півночі з Житомирською, на сході з Київською, Кіровоградською та Черкаською, на півдні з Одеською та з Республікою Молдова, в тому числі частина кордону приходиться на невизнане Придністров’я. Найбільшими містами області є Вінниця, Жмеринка, Могилів-Подільський, Хмільник, Козятин, Гайсин, Ладижин, Калинівка, Бар.

2 учень 
Герб Вінницької області – це відображення її історії та традицій (затверджений 1997 року). Герб має форму чотиридільного щита: у першій та четвертій чверті щита – золоте сонце у синьому полі, у другій та третій чверті – срібний хрест у червоному полі, у центрі хреста – синій щиток зі срібним півмісяцем, рогами оберненими вправо.
Золоте сонце – старовинна емблема Подільської землі, відома з початку ХVст., символізує добробут, розквіт, щедрість та багатство краю.
Срібний хрест – символ утвердження як самостійної історичної області.
Символіка кольорів прапору свідчить про історичну єдність земель Поділля та Брацлавщини. Золото – ознака багатства, добробуту, сили, верховенства. Срібло – символізує чистоту та непорочність. Синій колір – символізує вірність, чесність, шляхетність, бездоганність. Червоний – великодушність, мужність, відвагу, сміливість.

3 учень
Природні ресурси області включають лісові масиви, заповідні території, мальовничі долини рік Дніпра, Південного Бугу, гідромінеральні ресурси, лікувальні грязі. Майже всі міста і села області потопають в зелені дерев. Найкращі лісопарки (Антопільський, Верхівський, Немирівський, Ободівський, Тиврівський, Чернятинський) взяті під державну охорону. Це парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва, які були засновані у ХVІІІ – ХІХ ст. польськими магнатами. Основою для створення паркової території загалом був природний ліс. Антопільський парк був закладений в англійському стилі, а на території Чернятинського парку побудований палац графа Львова у візантійсько-романському стилі.



4 учень
На Вінниччині зареєстровано понад 800 родовищ різноманітних копалин. Місцевість багата на такі будівельні матеріали, як піски, глини, вапняки, фосфорити, граніти, каолін. В межах Мурафських Товтр знаходяться найбільші на заході України підземні розробки вапняків. Мурафські Товтри – унікальний геологічний об’єкт Вінницької області.



На базі радонових вод створено курорт Хмільник. Курорт Немирів заснований завдяки наявності мінеральних джерел.
На території області розташований Іллінецький метеоритний ударний кратер.



5 учень
Історія Вінниччини пов’язана з іменами видатних людей – тут творили В. Тропінін, П.Чайковський, М.Некрасов, майже 20 років жив і працював хірург М.Пирогов, а також всесвітньовідомий учений Зельман Ваксман, Нобелівський лауреат з фізіології і медицини 1952 року.
Вінничани з повагою згадують міського війта Яцька Палагенка, страченого польською шляхтою за відстоювання незалежності міста, селянського філософа Семена Олійничука, відомого художника Натана Альтмана, письменника Михайла Стельмаха та багатьох інших, котрі вписали славні сторінки в історію міста Вінниця.

Вінниччина – батьківщина історика В.Антоновича, історика, археолога, соціолога, літературознавеця, організатора української науки, громадсько-політичного і державного діяча Михайло Грушевського, архітектора В.Городецького, письменників С.Руданського, М.Коцюбинського, поета В.Стуса, композитора М.Леонтовича, художника А.Базилевича, селянського борця проти кріпацтва Устима Кармелюка, вченого-мікробіолога Д.Заболотного.

У вороновицькому палаці розміщується музей авіації. У 1869 – 1876 рр. тут жив відомий авіаконструктор О. Можайський, де провів свої перші експерименти, збудував дерев’яний планер із нерухомими крилами.

6 учень
Мандруючи цим мальовничим краєм, ви обов’язково відвідаєте оригінальний музей Хліба, що у селі з милозвучною назвою Білопілля, яке здавна славиться хліборобською справою.
Цікавим об’єктом є залишки скельного храму VІ – VІІ ст. з унікальними дохристиянськими рельєфними композиціями. У заповіднику «Буша» археологи знайшли залишки найдавніших поселень, предмети побуту поселень трипільської, скіфської, а також давньоруської культур. 



На Вінниччині є чисельні пам’ятки архітектури та історії, культові споруди, панські маєтки, палацові ансамблі. Родзинками краю є музей витинанки, палаци у Тульчині, Немирові (ХVІІІ –ХІХ ст.), Мурованих Курилівцях (1805), музей-садиба М.І.Пирогова.


Легенда розповідає про сльози панянки, що пролились за коханим-кріпаком, який загинув у рекрутах. Так утворилася долина з жовто-гарячими краплинами на смарагдовому полотні – це долина ірисів.



1 учень
Особливості культури та побуту Поділля зумовлені історичною долею цього краю. Славиться своїми піснями, легендами, прислів’ями та приказками Поділля. Наприклад: «Коли не пиріг, то й не пирожнися, коли не тямиш, то й не берися». На Поділлі є дуже давня традиція — в часи засухи просити в Бога дощу. Якщо дуже сильна засуха, то збираються люди і разом зі священиком обходять і святять всі криниці, які є в селі. Біля кожної криниці читають псалтир.
З давніх-давен танок і пісня, як і будь-яке інше мистецтво, відбивали у собі історію і життя українського народу, всі його радощі й прикрощі. На Поділлі популярна ігрова та трудова тематика, поширені хороводи і обрядові танці.



Танок "Подоляночка" у виконанні ансамблю Вірського

1.Ведуча
Олеся Сінчук «Поділля»
У хвилях Бугу зоряних, стрімких
Купаються закохані лелеки,
Шумлять пороги… Кличе срібний клекіт,
Із юним вітром гомонять віки…
Поділля! Медом дихає земля,
Що годувала сонцем батька й діда..
Поглянь! На скелях – Лада, сяйвом вмита,
Розчісує косу… Бринять поля,
Співають струни сивих полинів,
Колосся хилить золотаві стебла
До трав густих… І пахне стежка тепла
Рожевим квітом із дитячих снів…
Садок  старий задумався, затих,
У травах місяць яблука збирає…
Поділля спить… А небеса гойдають
Земний наш рай на крилах золотих…

2 учень
Одяг подолян надзвичайно барвистий і, мабуть, найбагатший у різноманітності візерунків. Жіноче вбрання складалося з таких елементів: сорочка, спідниця або плахта, фартух, пояс або крайка. Фартухи, на відміну від польських (ХVІІ ст.), вишивалися. Голову жінки пов’язували наміткою, рантухом, які кілька разів складали і обвивали голову під підборіддям, закриваючи чоло, а обидва кінці опускали через плечі. Чоловічі сорочки були тунікоподібні з високим стоячим коміром. Взимку жінки й чоловіки носили кожухи, вишиті кольоровим шовком. Нашийними жіночими прикрасами були пацьорки (скляне намисто), ланцюжки, гердани (плетені з бісеру прикраси), монети, хрестики.

В орнаментах подільських вишивок переважає один колір – чорний з більшим чи меншим вкрапленням червоного, синього, жовтого або зеленого. Найбільш поширені одноколірні (червоні і чорні) вишиванки, рідше – двох- і – триколірні.
 Велике багатство технік вишивання характерно для Вінницької області: хрестик, вишивка розписом, настилання (гладь), верхошов, вирізування, різноманітні види чорних, білих і кольорових мережок. Крім естетичного значення, вишивка нерідко визначала вік людини, її сімейний та соціальний статус.

3 учень
Національні традиції
Майже в кожному куточку Вінниччини, цього самобутнього краю, можна зустріти талановитих майстрів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва: майстрів витинанок, оригінальних різьбярів, вишивальниць. Килимарство, гончарство, подільська ікона – це ті терени, де подоляни здобули собі мистецької слави не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Сьогодні активно відроджуються традиції іграшкового мистецтва. Століттями матеріалом для виготовлення іграшок була глина, деревина, тканина, тісто та рослинні матеріали.

Керамічні іграшки, іграшки з соломки, ляльки-мотанки та інші. Символіка іграшки з давніх часів пов’язана з віруваннями людини. Наприклад, півень – один з найдавніших сакральних образів, який пов’язаний з сонцем; риба – відома, в першу чергу, як ранньохристиянський символ Ісуса Христа.


2.Ведучий
Красоткіна Надія Григорівна
Ми — єдина країна, єдина держава!
Ми не можем ділитись на Захід і Схід.
В цім краю віковічна дідів наших слава,
І прадавній великий козацький наш рід.
Кров’ю й потом ми землю свою боронили
Від навали чужинців, що пхались до нас.
Ми цю землю любов’ю своєю святили
Й світлий промінь любові в душі не погас.


1.Ведуча
Сьогодні ми здійснили віртуальну подорож мальовничим краєм Вінниччини. Але краще один раз побачити, ніж двічі почути. Тож давайте заплануємо на канікулах відвідати цей край.


Звучить пісня "Вінниця"



2.Ведучий
Вінницьку область презентували учні 10-А класу школи №286 м. Києва


4 комментария:

  1. Вінниця-це чудове місто, моя Батьківщина. І я рада була прийняти участь у фестивалі "Моя Україна" за цим чудовим сценарієм. Дякую, Ользі Вікторівні за створення цього дивовижного сценарію, завдяки якому можна розкрити справжню красу та давню історію Вінницької області.

    ОтветитьУдалить
  2. Україна-надзвичайна країна. Її міста і села відомі на весь світ. Одне з таких міст-Вінниця! Надзвичайна краса та історія захоплює і чарує. Це місто справжніх і щирих людей. Я зрозуміла що наступна моя подорож буде саме до Вінниці! Я сподіваюсь, що вам теж сподобалось, завітайте до Вінниці!

    ОтветитьУдалить
  3. Завдяки цьому фестивалю я змогла дізнатися набагато більше про це чудове місто! Я зрозуміла, що Україна надзвичайно цікава та багата країна, а Вінниця-джерело культурності нашого народу. Велике дякую нашому класному керівнику - Ользі Вікторовні! Завдяки їй наш виступ був на вищому рівні, злагоджений та яскравий. Я думаю що своїм виступом ми зацікавили людей відвідати саме це місто!

    ОтветитьУдалить
  4. Дуже дякую нашій Ользі Вікторівні за це чудовий виступ! :) Завдяки їй ми змогли поринути у справжню подорож до цікавої та чарівної Вінничини, у яскраву та захоплюючу подорож :-) А найголовніше, що ми і інших змогли заохотили відвідати мальовниче Поділля, а також змогли предати частинку нашої прекрасної Батьківщини, адже кожне місто, кожна область несе у собі справжній український дух!:)

    ОтветитьУдалить